Spedycja w praktyce, czyli czym jest spedycja?
Spedycja jest działalnością polegającą na organizowaniu przewozu towarów. Firma spedycyjna wykonuje szereg czynności na rzecz zleceniodawcy związanych z organizacją transportu, zaczynając od dopasowania środka transportu, poprzez doradztwo w zakresie transportu ładunków, na rozładunku towaru kończąc.
Jak wybrać spedycję?
Szukając partnera wśród firm spedycyjnych warto zwrócić uwagę zarówno na doświadczenie spedytora jak i rzetelność usługi.

Czy spedycja ma odpowiednie doświadczenie?
Wybierz spedycję, która zna transport drogowy od podszewki, ma doświadczenie w organizacji przewozów danego rodzaju i typu ładunku, zna specyfikę Twojego towaru i usługi.
Komunikacja i dostępność, czy spedytor odbierze telefon?
Spedytor, który szybko i sprawnie reaguje na zmiany i sytuacje awaryjne to podstawa! Często słyszymy o problemach w komunikacji i kontakcie ze spedytorem na różnych etapach realizacji zleceń, co w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, jest wręcz nieprawdopodobne!
Profesjonalizm, a usługi organizacji transportu?
Jednym z najważniejszych kryteriów będzie zweryfikowanie firmy pod względem formalno- prawnym. Upewnij się, że spedycja posiada odpowiednie ubezpieczenie spedycyjne i licencje uprawniające do prowadzenia działalności spedycyjnej (usługi spedycyjne i umowę spedycji może zawierać tylko profesjonalista, czyli spedycja zajmująca się tą działalnością zawodowo). Sprawdź czy spedycja posiada: „Licencję na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy” i aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora (OCS).
Usługi spedycyjne, na czym polegają ?
W ramach świadczonych usług spedycyjnych, spedycja powinna przybliżyć klientowi najbardziej opłacalne i optymalne rozwiązanie przewozu towarów. Uwzględniając min. koszt i bezpieczeństwo przewożonego towaru. Spedycja obejmuje takie działania jak: dobór odpowiedniego środka transportu, weryfikację przewoźnika, monitorowanie przewozu ładunku.
A może, transport na własną rękę?
Część klientów decyduje się na samodzielną organizację przewozu przesyłek. Szukając rozwiązań wśród firm świadczących usługi kurierskie (mniejsze przesyłki) lub wśród przewoźników( większe przesyłki, ładunki, towary). W przypadku działań na własną rękę, klient podejmuje wszystkie czynności związane z organizacją przewozu.
P.S. Jeżeli zdecydujesz się na organizacje transportu na własną rękę, z pominięciem spedycji, pamiętaj, że na niektórych trasach obowiązują dodatkowe wymagania. Upewnij się, czy przewoźnik posiada właściwe kategorie zezwoleń na przewóz, licencje transportowe i ubezpieczenie.
Spedycja natomiast będzie świetnym rozwiązaniem dla klientów, którzy nie mają czasu lub dedykowanego pracownika, który zajmie się transportem w firmie. Za wyborem spedytora przemawia wiele korzyści. Spedytor dysponuje nie tylko ogromną bazą zaufanych przewoźników, ale też doświadczeniem w organizacji transportu towarów. Finalnie przekłada się to na dużą oszczędność czasu klienta, cenę usługi, a także bezpieczeństwo przewożonego towaru.
Nasi Experci spedycji pomogą Tobie w zorganizowaniu transportu na rynku krajowym i międzynarodowym. Do dyspozycji klienta oddajemy dedykowanego spedytora, który ma doświadczenie i wiedzę w wyszukiwaniu najlepszych rozwiązań jakie ma do zaoferowania transport drogowy.